Rozmiar opon – jak go czytać?

Rozmiar opon to podstawowa informacja dotycząca Twojego pojazdu, którą powinieneś bezwzględnie znać na pamięć.

Nawet jeśli nie jesteś pasjonatem motoryzacji, a dobór opon pozostawiasz swojemu wulkanizatorowi- błagam, przynajmniej miej świadomość tego, gdzie go odnaleźć. Dlaczego? Bynajmniej nie dlatego abyś mógł bezproblemowo dokonać zakupu nowych opon przez internet, chociaż to  jest dobry powód.

Spis treści

Przyczyna powstania tego artykułu jest całkiem inna.   Jako Mobilny Serwis Opon często odbieramy telefon od pechowców, którzy złapali gumę w trakcie jazdy i potrzebują naszej pomocy. Zdarza się, że musimy jechać do takich interwencji z zapasową oponą, gdyż nie każdą awarię da się naprawić.  Nie zawsze  pechowiec podróżuje z kołem zapasowym. Wówczas pytamy o rozmiar opony i…zaczyna się problem.

Zatem do rzeczy- przeczytaj poniższy artykuł, zapisz nasz numer, a złapanie gumy na drodze nie będzie już takie straszne.

Na zdjęciu pokazany jest rozmiar opon

 

Gdzie odnaleźć rozmiar opon?

Rozmiar opon możemy znaleźć w kilku miejscach. Najłatwiej jest go zlokalizować na boku samej opony. Ponieważ wymiary są najczęściej wyszukiwaną informacją, wytłacza się je dużą czcionką. Pełen ciąg cyfr oznaczający rozmiar opony znajduje się na powyższym, głównym zdjęciu. Od razu trzeba powiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak wymiary opon w centymetrach. Rozmiar opon składa się z 3 parametrów takich jak:

które są wyrażone kolejno w milimetrach, procentach oraz w calach.

Ważnymi oznaczeniami na oponach są również indeksy: prędkości i nośności .  Chociaż nie mają nic wspólnego z wymiarami opony, warto je znać dokonując zakupu opon, gdyż indeks nośności określa maksymalny ciężar,  jaką opona jest w stanie bezpiecznie przenieść. Indeks prędkości -maksymalną prędkość,  z jaka  możemy się na niej poruszać.

Jak odczytywać  wymiary opon?

 

205

Szerokość jest podawana w milimetrach. Jest to odcinek pomiędzy jej bokami i kończy się zawsze cyfrą „5”.  Nie ma takiej szerokości jak np. 220.

Jest 215 lub 225. Dodatkowo warto wiedzieć, ze szerokość opony w rzeczywistości może się różnić w zależności od tego jaki producent ją wykonał

– do 4 % jej wartości. Czyli, jeżeli masz oponę o szerokości 205 mm , to w rzeczywistości jej szerokość może się różnić nawet do 8,2 mm.

55

to liczba oznaczająca profil opony, czyli inaczej mówiąc wysokość jej ściany bocznej. Jest to wartość wyrażona w procentach i stanowi proporcję wysokości tej ściany do szerokości opony. Dla przykładu : 205/55 oznacza, że profil opony wynosi 55 % z 205 mm, czyli jest to ok. 112mm.

R

oznacza oponę radialną i chociaż znajduje się pomiędzy wymiarami opony, nie ma znaczenia w kontekście ich rozmiaru. Oprócz opon radialnych używa się także opon diagonalnych . Opony diagonalne stosuje się m.in. w pojazdach rolniczych.

16

to bardzo ważna wartość. Oznacza średnicę wewnętrzną opony wyrażoną w calach. Bardzo ważne jest, żebyś zapamiętał: Możesz dobierać do swojego samochodu opony o różnej szerokości( oczywiście zachowując pewne zasady), ale nigdy nie możesz stosować opony o średnicy wewnętrznej innej do średnicy felgi. Średnica zewnętrzna felgi musi być identyczna ze średnicą wewnętrzną opony.

Obok wymiarów opony bardzo ważnymi elementami oznaczenia są indeksy, a mianowicie: indeks nośności i indeks prędkości. Warto je znać, gdyż powinniśmy kupować tylko opony z odpowiednimi indeksami.

 

 

Gdzie znaleźć wymiary opony?

Instrukcja pojazdu, opona, słupek na drzwiach, korek wlewu paliwa. Jest kilka miejsc, w których możesz sprawdzić rozmiar swoich opon. Pierwszym

z nich jest sama opona Twojego auta. Jest to najwygodniejszy i najszybszy sposób na odnalezienie rozmiaru Twoich opon. Jednak zachowaj ostrożność. Mogło zdarzyć się tak, że poprzedni posiadacz auta kupił opony w rozmiarze, który nie jest homologowany przez producenta samochodu.

Jeżeli planujesz zakup nowych opon, możesz sprawdzić jaki rozmiar opon do Twojego auta zaleca producent. Sprawdzisz to na korku wlewu paliwa albo na drzwiach/progu od strony kierowcy lub pasażera. Oczywiście pewnym źródłem informacji na temat rozmiaru opon jest instrukcja obsługi Twojego samochodu.

Rozmiar felgi a rozmiar opony

Dobierając oponę do felgi, należy zwrócić uwagę na szerokość felgi oraz jej średnicę. Co do średnicy, jak wcześniej wspomniałem- nie ma odstępstw od reguły- te dwa parametry muszą się ze sobą zgadzać. Średnica felgi zawsze musi być taka jak średnica wewnętrzna opony. Zdarza się, że gdy przyjeżdżamy na wymianę opon okazuje się, że opony które zamówiliście przez internet nie są kompatybilne z felgą i średnica wewnętrzna tej opony nie zgadza się ze średnicą felgi. Takich gum nie da się założyć.

Jeżeli felga ma średnicę zewnętrzną 16 cali, to opona musi mieć średnicę wewnętrzną również 16 cali!!

Na zdjęciu wymiary opony i felgi

Co do szerokości felgi- mamy jeszcze małe pole manewru. Należy zacząć od tego, że do każdego rozmiaru opon  jest przypisany zakres szerokości felg, na jaki można daną oponę bezpiecznie zamontować. Np. opona 205/55 R 16 może zostać bezpiecznie zamontowana na feldze o szerokości od 5.5 do 7.5 cala, przy czym zalecana szerokość felgi dla tego rozmiaru opony to 6.5 cala. Najważniejsze informacje dotyczące wymiarów opon to:

Jeżeli coś zostało pominięte lub jest niejasne, zapraszam do komentowania artykułu.

Copyright © 2023 TG-WULKAN