Opony Run Flat – Wady i zalety

Opony Run flat od dawna wzbudzają kontrowersje. Dla jednych kierowców są wybawieniem od wielu problemów , dla innych zbędnym, przereklamowanym luksusem. Czym różnią się te opony od innych? Dlaczego wielu renomowanych producentów stawia na opony samonośne na pierwsze wyposażenie? Dla kogo przeznaczone są Run flaty? O tym dowiesz się z naszego poradnika.

Spis treści

Opony run flat- co to takiego?

Run on flat z języka angielskiego oznacza jazdę bez powietrza. Zatem opony z takim oznaczeniem  pozwalają na kontynuowanie jazdy przez pewien czas po przebiciu. Trzeba jednak pamiętać, że w żadnym wypadku nie jest ona bardziej odporna na przebicia od zwykłej opony. W wielu samochodach wyższej klasy opony run flat sa na podstawowym wyposażeniu, np. Mini Cooper S czy BMW X5.

Do opon typu Run flat należą np: Bridgestone Driveguard, Michelin Primacy 3 ZP, Dunlop SP Sport 01 ROF, Pirelli P7 Cinturato, Nokian Line.

Run flat a zwykła opona

Zwykła opona jest skonstruowana w taki sposób, że unosi pojazd pod wpływem sprężonego powietrza. Jednak gdy dojdzie do awarii opony a następnie do utraty powietrza, opona nie będzie w stanie podtrzymywać auta.

Opona typu run flat posiada specjalnie wzmacniane boki , które zwiększają sztywność opony i tym samym są w stanie podtrzymywać ciężar auta nawet po całkowitej utracie ciśnienia. W skrócie: używając opony Run Flat nie musisz bać się awarii opony na drodze- po przebiciu opony będziesz w stanie kontynuować jazdę przez pewną odległość.

Zdecydowana większość opon Typu Run flat działa na podobnej zasadzie. Takie rozwiązanie ma na celu:

 

Przebity Run flat ile można jechać?

Opony Run Flat zaprojektowane są w taki sposób aby możliwe było kontynuowanie jazdy przez pewien czas bez powietrza. To jaki dystans możemy wówczas pokonać zależy od kilku czynników, jak np.

W zdecydowanej większości producenci dopuszczają jazdę bez powietrza do 80 km przy maksymalnej prędkości 80 km/h.

Run Flat – Wady i zalety:

 

Zalety

 

 

Wady

 

 

Run flat oznaczenia

Chociaż najważniejsze oznaczenia opon jak np. rozmiar podlegają w branży oponiarskiej standaryzacji, koncerny luźniej podchodzą do nazewnictwa poszczególnych typów opon.

Przykładem mogą być opony typu run flat.  Poniżej znajdują się symbole najbardziej znanych producentów. Jeżeli czytając rozmiar swojej opony zauważysz jeden z nich to wiesz, że jest to opona Run Flat.

SSR- Continental ( Self Supporting Run Flat)

EMT – Goodyear (Extend mobility Tyre)

HRFS- Hankook ( Hankook Run Flat System)

RFT- Bridgestone (Run Flat Tyre)

DSST- Dunlop ( Dunlop Self Supporting Technology)

SSRF – Pirelli (Self Supporting Run Flat)

TRF – Toyo ( Toyo Run Flat)

RFT- Nokian (Run Flat Tyre)

ZPS – Yokohama (Zero Pressure System)

PAX I ZP – Michelin (Zero pressure)

 

Run flat a spalanie

Celem opon run flat jest poprawa bezpieczeństwa oraz wynikającego z niego komfortu jazdy. Nie stwierdza się jednak pozytywnego wpływu używania opon run flat na zmniejszenie zużycia paliwa. Z jednej strony korzystanie  z Run flatów sprawia, że nie musimy wozić koła zapasowego i zmniejszamy tym samym ciężar auta-a  to wpływa na spalanie. Jednak z drugiej strony opony typu Run flat są cięższe od konwencjonalnych. Dlatego ciężko mówić o jakiejkolwiek oszczędności w zużyciu paliwa w kontekście używania Run flatów.

Opony Run Flat a cena

Ceny opon Run Flat mogą bardzo się różnić w zależności od producenta. Z reguły, ze względu na bardziej zaawansowaną technologię opony Run Flat są droższe niż konwencjonalne opony o tym samym rozmiarze i indeksach. Trzeba jednak pamiętać, że na jednorazowym koszcie niestety się nie skończy. Opony Run Flat, jak już wspomniałem wcześniej są dużo twardsze i sztywniejsze od zwykłych opon i często są wyposażone w czujniki ciśnienia. Dlatego wymagają więcej wysiłku i umiejętności od operatora montażownicy w serwisie ogumienia. Możemy spotkać się z sytuacją, gdy za wymianę opon Run flat zapłacimy więcej.

Trzeba również liczyć się z tym, że w razie awarii opony żaden warsztat nie podejmie się jej naprawy. Wówczas będziemy musieli dokupić komplet 2 nowych, droższych opon.

 

Zastąpienie zwykłych opon oponami typu run flat

Teoretycznie możliwe jest zastąpienie zwykłych gum oponami typu run flat i nie ma do tego żadnych przeciwwskazań w zakresie bezpieczeństwa. Jednak jeśli chcemy to zrobić, powinniśmy skontaktować się z producentem samochodu i zapytać czy i jaką oponę typu run flat zalecałby. Jednak ze względu na wysokie koszty praktyka taka jest rzadko spotykana.

Oprócz tego aby w pełni wykorzystać zalety opon typu run flat powinniśmy wyposażyć auto w system TPMS. Są opony Run Flat, które wymagają systemu TPMS jak np. Bridgestone Driveguard.  Stosowanie opon typu Run flat bez czujników ciśnienia mija się z celem, gdyż na nic zda na się opona, która jest w stanie jechać przez ok 80 km po utracie powietrza jeżeli w porę nie zorientujemy się, że mamy awarię opony.

Zastąpienie opon typu run flat oponami zwykłymi

Opony typu run flat są w niektórych samochodach na pierwszym wyposażeniu. Jednak czasem kierowcy z nich rezygnują i przerzucają się na zwykłe opony. Powodem jest często to, że jazda na nich jest mniej komfortowa.

Nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań co do tego aby zastąpić opony run flat oponami zwykłymi. Jedyne co musi się zgadzać to indeksy nośności i prędkości. Trzeba też pamiętać, że możliwe jest wyczuwanie pewnej różnicy w prowadzeniu auta spowodowanej inną konstrukcją opony.

Jeżeli przerzucamy się z opon typu run flat na zwykłe musimy również pamiętać, że w przypadku przebicia będziemy musieli wymienić koło w każdych warunkach. Zatem konieczne jest wożenie ze sobą koła zapasowego lub zestawu naprawczego.

Opony typu run flat nie powinny być mieszane w jednym samochodzie ze zwykłymi oponami.

 

Opony Run flat czy zwykłe? 

Opony Run Flat mają swoje wady i zalety, które podałem już wcześniej.  Przed dokonaniem zakupu warto dokładnie przeanalizować nasze potrzeby, budżet, styl jazdy, stan dróg po których się poruszamy oraz ilość miesięcznie pokonywanych kilometrów.

Zdecydowanie zalecamy opony Run Flat w przypadku, gdy spełniasz poniższe warunki:

 

 

Copyright © 2023 TG-WULKAN