Przechowywanie opon po sezonie| jak magazynować opony?- 10 zasad

Jak przechowywać opony po sezonie?-oto nasze odpowiedzi na 10 pytań

opony
Jak przechowywać opony po sezonie aby ich nie zniszczyć? To pytanie, które często zadajemy w serwisie opon podczas ich sezonowej wymiany.  Chociaż usługa płatnego magazynowania opon przez wulkanizatorów stała się w ostatnich latach modna – nadal wielu użytkowników samochodów  woli  przechowywać je samodzielnie oszczędzając tym samym co najmniej kilkadziesiąt złotych. Jeżeli chcesz wiedzieć jak bezpiecznie przechowywać opony aby cieszyć się komfortową jazdą przez kilka najbliższych lat przeczytaj nasz poradnik. Odpowiadamy na większość pytań dotyczących poprawnego składowania opon.


Dlaczego sposób przechowywania opon jest ważny?

Warto znać kilka faktów i zastosować je przy ich samodzielnym magazynowaniu. Złe przechowywanie opon może nie tylko mieć negatywny wpływ na wygląd, ale także na ich wydajność, wytrzymałość i bezpieczeństwo. Dzięki prawidłowemu przechowywaniu, przedłużymy ich żywotność, gdyż optymalnie magazynowane opony zachowają na dłużej swoje właściwości, a proces starzenia będzie zachodził wolniej.

Jak najlepiej przechowywać opony?

1. Sprawdź stan opon

Zaraz po demontażu – sprawdź stan opony. To idealny moment by upewnić się, że nie ma ona żadnych pęknięć, rys ani oznak degradacji gumy, spowodowanej procesem starzenia. Koniecznie sprawdź również stan bieżnika. Jeśli wynosi on poniżej 3-4mm – zalecamy, aby przygotować się do kupna nowszego kompletu opon. Jeżeli głębokość bieżnika wynosi poniżej 1,6 mm – jazda to łamanie prawa i w razie kontroli przez policję grozi nam mandat, lub nawet odholowanie pojazdu. Oczywiście takiej „inspekcji” bieżnika możemy dokonać również przed sezonem, ale czy nie lepiej dmuchać na zimne i uniknąć ewentualnego zaskoczenia? Wszak bieżnik w piwnicy na pewno się nie zużyje…

2. Oznacz opony

Oznacz swoje opony (najlepiej kredą) systemem przód-tył i lewa-prawa, w celu upewnienia się, że nie zapomnisz o zapewnieniu im optymalnej rotacji na przyszły sezon.

3. Oczyść bieżnik

Używając małego śrubokręta powydłubuj malutkie kamyki i żwir z bieżnika, które degradują i naprężają gumę.

4. Sprawdź ciśnienie

Jakie ciśnienie powinniśmy stosować przechowując opony? Jeżeli przechowujesz gumy na felgach, dopompuj je aby wynosiło tyle, ile podczas ich eksploatacji w czasie jazdy. Sprawdź również trzpień zaworu.

5. Umyj je dokładnie

Przed magazynowaniem opon umyj każdą z nich szamponem samochodowym i wodą, aby pozbyć się brudu i zanieczyszczeń – mogą one powodować korozję. To doskonały moment, gdyż masz dostęp do takich miejsc opony, które wcześniej były niedostępne. Pozbądź się również pyłu hamulcowego z obręczy opony. Następnie osusz je dokładnie, zanim umieścisz je w przechowalni. Nie nabłyszczaj ich, ani nie stosuj żadnych odżywek. Pamiętaj, aby po umyciu oznaczyć je znów odpowiednio kredą.

Obrazek przedstawia mycie bieżnika opony mokrą gąbką

6. Używaj worków foliowych

Każdą czystą i wysuszoną oponę umieść w hermetycznym worku. Postaraj się, aby nie pozostawić w nim żadnej wilgoci oraz opróżnić go maksymalnie z powietrza. Zamknij torbę szczelnie i otaśmuj. Przechowywanie opon w workach foliowych zapobiegnie parowaniu oleju, a przez to ich wysuszeniu i powstawaniu rys oraz pęknięć.

7. Umieść opony w suchym, chłodnym i czystym miejscu, z dala od słońca.

Słoneczne promienie ultrafioletowe i ciepło promieniowania są szkodliwe dla gumy. Opony są czarne i absorbują ciepło ze słońca. Mogą nagrzać się nawet do temperatury 50 stopni. Dlatego przechowywanie opon na dworze, na balkonie lub w garażu nie jest dobrym pomysłem. Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w suchej piwnicy, niż w garażu, szopie lub na strychu. Unikaj źródeł ciepła, takich jak kaloryfery i gorące rury. Optymalna temperatura przechowywania opon to -5 do 25 stopni C.

8. Trzymaj opony z dala od nieprzyjaznych związków chemicznych

Są to np. źródła ozonu – spawarki lub silniki elektryczne. Jeżeli trzymasz je w domu, staraj się, aby nie leżały w pobliżu źródeł tlenku węgla, takich jak jak piec, kominek, instalacja grzewcza i inne urządzenia elektryczne. Upewnij się, że opony nie znajdują się w bezpośrednim kontakcie z żadnym rozpuszczalnikiem, olejami , smarami lub benzyną. Substancje chemiczne, które się w nich znajdują mogą przyczynić się do degradacji gumy. Optymalnie byłoby, gdyby wymienione wyroby nie znajdowały się w tym samym pomieszczeniu, co opony.

9. Przechowywanie opon- pozycja

  • Przechowywanie opon z felgami-  jeżeli zamierzasz przechowywać całe koła, najlepiej będzie jeśli zawiesisz je na hakach, lub położysz na ziemi w pozycji poziomej. W przypadku braku miejsca możesz również ułożyć je jedna na drugiej, ale wówczas wskazana jest zmiana ich kolejności co ok. 4 tygodnie, aby opona na samym dole nie przebywała stale pod największym obciążeniem. Nigdy nie magazynujemy opon na felgach pionowo na ziemi, gdyż będą wtedy narażone na odkształcenia.

 

Jak przechowywać opony z felgami

 

 

  • Przechowywanie opon bez felg–  Jeżeli Twoje opony mają być przechowywane bez felg, nie powinno się ich ani zawieszać, ani układać na stercie. Będzie to groziło ich odkształcaniem. Jeżeli jednak nie możemy uniknąć takiego sposobu magazynowania opon, wg. zaleceń Yokohamy stos opon do samochodów osobowych nie powinien być wyższy niż jeden metr. Natomiast w przypadku opon do samochodów dostawczych sterta nie powinna przekraczać 1,5 metra. Optymalnie powinniśmy ustawić je pionowo, jedna obok drugiej i raz w miesiącu obrócić o 90 stopni (w płaszczyźnie pionowej oczywiście), aby zminimalizować ryzyko występowania odkształceń.

Obrazek pokazuje jak przechowywać opony bez felg

 

Przechowywanie opon zimowych jak i letnich nie różni się od siebie i powinno się przestrzegać tych samych zasad.

10. Oznaczenia na oponach

Zawsze (zwłaszcza w czasie zmiany sezonu eksploatacji opon i montażu nowego kompletu) stosuj się do zaleceń producenta, które zawarte są w specjalnych oznaczeniach, nadrukowanych na oponie. Oznaczenia te opisane są dokładnie w osobnym poradniku.

GRAFIKA

Dzięki powyższym wskazówkom nie zapobiegniemy całkowicie procesowi starzenia się opon, ale możemy przyczynić się w pewnym stopniu do przedłużenia ich żywotności.

Tagi: #Opony #sezon #test

Dodaj komentarz:

Komentarze: (1)

Asia 25 grudnia 2016 o 00:18

Prawdę powiedziawszy nie miałam pojęcia o tym, że ważne jest, jak przechowujemy opony ani o tym, że można za parę złotych więcej zostawić je w serwisie. Dziś tego nie zrobię, bo święta to nie czas na takie rzeczy, ale jak tylko się skończą, to zaraz zejdę do piwnicy, ułożyć moje opony poprawnie.
Naprawdę bardzo fajny i przydatny post !
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz